LOADING

Type to search

Novinky

Vianočné tradície na Slovensku robia sviatočnú sezónu magickejšou

Admin dec 12
Share

Vianočné tradície na Slovensku

Niektoré zvyky sú milé, niektoré sú možno hlúpe, ale sú to veci, ktoré charakterizujú túto jedinečnú sezónu. Vianoce by neboli Vianocami bez svojich tradícii. Je prekvapujúce, koľko variácií nájdete v tak malej krajine ako je Slovensko. Zvyky sa tu nelíšia len na základe regiónov, ale každá rodina má svoj osobitný spôsob, ako oslavovať Vianoce. Čo je spoločné pre všetkých ľudí, je to, že sa celá rodina stretne za jedným stolom. Mnohí by si mysleli, že Vianoce na Slovensku začínajú 24. a 25. decembra, ale to nie je pravda. Na Slovensku začínajú vianočné oslavy už s Adventom , ktorý predstavuje štyri nedele a týždne pred Vianocami. Zároveň je to tiež čas upratovania, pečenia, nakupovania darčekov a zdobenia vianočného stromčeka. Vo väčších mestách sa organizujú aj vianočné trhy. No v každom meste či dedine žiaria ulice oslnivými vianočnými ozdobami. Avšak, naj-dôležitejším vianočným dňom je aj tak Štedrý večer.

Slovenské vianočné stromčeky sú zdobené čokoládovými salónkami, farebnými svetlami, ručne vyrobenými dekoráciami z dreva a rôznymi inými ozdobami podľa vlastného výberu. Vianočné stromčeky sú poväčšine postavené až do 6. januára, kedy je sviatok troch kráľov. Po ňom sa môžu ozdoby zložiť, stromček odložiť a všetci sa môžu pustiť do jedenia salóniek. Kým inde vo svete prináša vianočné darčeky Santa Claus (ráno, na druhý deň), tu darčeky prináša na Štedrý večer Ježiško. Darčeky sú umiestnené pod vianočným stromčekom a nikto ich nesmie otvoriť, kým nie je čas. Spoločnou tradíciou je, že deti nesmú vidieť, kedy Ježiško donesie darčeky. Väčšinou ich zabavia, vyženú z izby. Keď sú darčeky tam, kde majú byť, zazvoní zvonček a môžu sa všetci  rozbehnúť k stromčeku.

 

vianocny kapor

A ako vyzerá taký sviatočný deň? Ráno začína tradične raňajkami (ako kde) a musia byť sýte, lebo vo väčšine slovenských domácnosti sa celý deň nesmie až do večere nič jesť. Hovorí sa, že je to preto, aby mohli vidieť zlaté prasiatko. Čo je skôr finta pre deti, aby to zvládali lepšie. Potom sa pozerajú rozprávky, šantí vonku v snehu (pokiaľ je) a celý deň sa varí večera. Teda mnoho rodín chystá niektoré časti z večere už večer predtým, ako napríklad zemiakový šalát a kapustnicu. Vianočná večera teda vyzerá naozaj lákavo. Začína tým, že si dáte oplátku s medom a požehnanie, rodina sa pomodlí a hlava rodiny prednesie príhovor. Niektoré rodiny jedia aj strúčiky cesnaku s chlebom, pre dobré zdravie počas celého roka. Hlavná vianočná večera sa líši medzi regiónmi a rodinami. Má naozaj veľa podôb.

 

Väčšinou nesmie chýbať ryba (kapor) alebo niekde aj rezne, kapustnica, ktorú si každý varí podľa seba. Avšak, musí byť hustá s klobásou, mäsom či sušenými hubami. Niektorí pridávajú aj vajíčko, zemiaky alebo dokonca domáce rezance. Každá rodina má svoj vlastný recept. Medzi ďalšie jedlá patrí pečená šunka alebo hus, opekance (bobaľky) s makom, zemiakový šalát alebo aj ďalšie rozličné šaláty. Naozaj to všetko záleží od rodiny, tých spôsobov by sa dalo vymenovať neskutočne veľa. Po večeri a rozbalení darčekov, môžu ľudia navštíviť svoju blízku rodinu alebo susedov a darovať dary, ktoré si pre ne nachystali. Potom veľa ľudí ide na polnočnú omšu a niektorí sa uložia do postele. Hoci každý prežíva tieto sviatky inak, snažia sa ich prežiť v šťastí, pokoji s tými ktorých miluje, so svojou rodinou. To je jediné na čom záleží, to sú Vianoce na Slovensku.

 

Zanechajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *