LOADING

Type to search

Zdravie

Stres zdraviu viac škodí, ako pomáha

Admin dec 12
Share

Napadol prvý sneh, situácia na cestách je veľmi nepokojná. Vy sedíte v aute a práve trčíte v dopravnej zápche, ktorú spôsobila asi nejaká nehoda. Už teraz meškáte na dôležité stretnutie, netrpezlivo pozeráte na hodinky, odvrávate minúty a autá pred vami pohľadom odsúvate na vedľajšiu koľaj. Čas však beží ďalej. Váš hypotalamus, malá kontrolná veža vo vašom mozgu, sa práve rozhodol poslať správu do celého tela: „Odoslať stresové hormóny!“ Vaše srdce začne rýchlejšie biť, váš dych sa zrýchľuje a vaše svaly sú pripravené na akúkoľvek akciu. Stres bol navrhnutý tak, aby ochránil ľudské telo v núdzovej situácii tým, že ho pripraví na rýchlu akciu. Avšak, ak býva príliš často, môže vážne ohroziť vaše zdravie.

Stres je prirodzenou fyzickou a mentálnou reakciou na udalosti v našom živote. Všetci ho z času na čas prežívajú. Čokoľvek, od každodenných povinností ako je práca a rodina až po vážne životné udalosti, ako je nová diagnóza, vojna alebo smrť milovaného človeka, môže spôsobiť stres. Pre okamžité, krátkodobé situácie, môže byť stres dokonca prospešný. Môže pomôcť vyrovnať sa s potenciálne vážnymi situáciami. Napriek tomu, ak váš stres pretrváva oveľa dlhšie, ako je potrebné na prežitie, môže to negatívne zasiahnuť vaše zdravie.
Je pravda, že chronický stres môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy a môže tým ovplyvniť váš celkový blahobyt. Takéto trápenie často vedie až k fyzickým problémom ako bolesti hlavy, bolesti žalúdka, zvýšenie krvného tlaku, kardiovaskulárne problémy a problémy so spánkom. Zároveň takýto „obyčajný“ problém oslabuje aj našu imunitu alebo sexuálne život.

Stres zufalstvo

Stres sa tiež stáva škodlivým, keď ľudia požívajú alkohol, fajčia alebo užívajú drogy na to, aby sa pokúsili tento svoj stres uvoľniť. Bohužiaľ, namiesto zmiernenia stresu a návratu tela do uvoľneného stavu, majú tieto látky tendenciu udržiavať telo ešte vo väčšom stresovom stave a spôsobovať ešte vážnejšie problémy. Avšak, stres nemusí ovplyvňovať len zdravie, ale aj náladu. Častý stres spôsobuje úzkosť, roztržitosť, nedostatok motivácie, stratu sebadôvery, podráždenosť až hnev a to všetko potom prechádza až do veľkého smútku, ktorý môže skončiť depresiami. Ak sa často stresujete, dostávate do stresových situácii alebo ste sa jednoducho našli v týchto riadkoch, mali by ste podniknúť nejaké kroky, aby ste to dokázali zvládnuť bez veľkej ujmy na vašom zdraví. Začnite sa venovať nejakej fyzickej aktivite, relaxujte, udržiavajte si zmysel pre humor, komunikujte s rodinou, čítajte knihy, počúvajte dobrú hudbu. Snažte sa nájsť aktívne spôsoby na zvládnutie vášho stresu. A nezabudnite hlavne na dostatok spánku a zdravú, vyváženú stravu.

Zanechajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *